Titanyum Burada...
------------------------------------
Titanyum arıyorsanız doğru yerdesiniz. 7/24 Hemen Ara : 0 530 113 60 07
Titanyum arıyorsanız doğru yerdesiniz. 7/24 Hemen Ara : 0 530 113 60 07
Titanyum arıyorsanız doğru yerdesiniz. 7/24 Hemen Ara : 0 530 113 60 07
Titanyum ve Kullanım Alanları
Nadir bir element olarak zannedilen titanyum, aslında yerkabuğunda en çok bulunan 6. element olma özelliğine sahiptir. Fakat özel jeolojik şartlarda ve çok seyrek olarak yataklanmaktadır.

Ekonomik öneme sahip titanyum mineralleri rutil ( TiO2 ) ve ilmenit ( FeTiO3 ) tir. Titanyum cevheri, kayaçlardan sağlanmaktadır.

Titanyum, snayide, uzay teknolojisinde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Kimyasal sembolü “Ti” olan, element tablosunun 4. alt grubunda bulunan bir geçiş metalidir. Atom numarası 22, atom ağırlığı 47,9, özgül ağırlığı 4,5’tur. Çok serttir, metal hali kuvarsı çizebilir. Hafiftir, kırılgandır, dokusu gümüş beyaz renkte parlaktır. Erime noktası 1660 derece, kaynama noktası ise, 3287 derecedir.
Titanyum Antimanyetiktir, ısı ve elektrik iletkenliği demirden düşüktür. Asit, tuz ve diğer kimyasal bileşik ve maddelere son derece dayanıklıdır. Kimyasal ve fiziksel özellikleri zirkonyum ile benzerlik gösterir. Hiçbir mikroorganizma ile reaksiyona girmez, toksik değildir. İnsan vücuduna zarar vermez, alerji yapmaz. Soğuk ve sıcak preslenebilir. Kaynak yapılabilir, torna ve frezede işlenebilir. Azotla yanan az sayıdaki metaller arasındadır. Reaktif bir maddedir, saf olarak elde edilmesi zordur. Düşük yoğunlukludur, yüksek gerilme ve korozyon direncine sahiptir.

Titanyum Nerelerde Hangi Ülkelerde Bulunur?

Dünya’nın çok ülkesinde zengin titanyum yatakları bulunmaktadır. Ancak rezervleri konusunda net bir bilgi yoktur. Dünyanın önemli titanyum yataklarına sahip ülkeleri; Çin, Avusturalya, Kanada, Hindistan, Güney Afrika, Norveç, Ukrayna, Birezilya, ABD, Vietnam, Mozambik ve Sri Lanka’dır. Dünyada günümüzde titanyum cevheri üretiminde, TiO2  eldesi ve arzında herhangi bir sorun yoktur. Mevcut rezervler dünya gereksinimini uzun süre karşılamaya yetecek düzeydedir. Ancak mevcut  teknolojilerin karmaşık olması nedeni ile ürün fiyatları yüksektir. Fiyatların yüksekliği de tüketimi ve kullanım alanlarını sınırlamaktadır.

Titanyum’un Kullanım Alanlar Nelerdir?

Titanyum’un oldukça geniş bir kullanım alanı bulunmasına ve rezerv olarak dünyada çok yerde rastlanmasına rağmen mevcut teknoloji ile işlenmesi ve yatakların dağınık olması nedeniyle pahalı bir metal durumundadır.  Titanyum mineral olarak kağıt, plastik ve boya endüstrisinde kullaılır.

Titanyum Yüksek ısı ve hızda çalışan titreşimli parçalarda vazgeçilmez bir metaldir. Özellikle Savunma, uzay ve uçak sanayileri, kimya ve elektrokimya endüstrilerinde dayanıklı metal olarak sıklıkla kullanım alanı bulmaktadır. Ancak işlenmesinin oldukça zor olması ve maliyetleri sebebiyle metal olarak özel alanlarda kullanıma geçebilmektedir.
Titanyum ayrıca araç motor parçaları, motor türbin kanatları, fabrikaların kimyasal madde üreten bölümleri, kozmetik ürünleri, muşamba, yapak ipek, beyaz mürekkep, renkli cam, seramik, deri ve kumaş boyaları, polietil yani kimyasal maddelere dayanıklı eşyalar, pencere çerçeveleri, kâğıt dolgu ve kaplamaları, kaynak elektrotları, elektrik arkları, vernik, cila, petrokimyasallar, arıtma santralleri, diş implantları, dental malzemeler, protezler, mücevher ve takılar, saatler, gözlük, cep telefonları, fotoğraf makineleri gibi pek çok sayısız alanda kullanım şansına sahiptir. Ancak işlenmesinin zorluğu ve maliyetleri yükseltmesi bakımında ticari olarak buna değecek ürünlerde kullanım alanı genişlemektedir.
Google Etiketleri : Adana Titanyum satışı, Adana Titanyumcular, Adana Titanyum Şekileri, Adana Titanyum Elementi Satış Noktası, Adana Titanyum Metal Fiyatı, Adana Titanyum Bayisi, Sinop Titantum, Adana Titanyum Çubuğu, Burdur Titanyum Fiyatları, Adana Titanyum Bloğu, Adana Titanyum Elemnt Dünyası, Adana Titanyum Dünyası, Adana Titanyum Borsası, Adana Titanyum Hissesi, Adana titanyum Lojistiği, Adana titanyum Deposu, Adana Titanyum Metal Satışı, Adana titanyum Kullanım alanı, Adana Titanyum Rezervi, Adana Titanyum Yüzdesi, Adana Titanyum Bulunma Durumu, Adana titanyum İşlemleri, Adana Titanyum ticareti, Adana Titanyum Tüccarları, Adana Titanyum Mağazası, Adana titanyum Taşları, Adana Titanyum Bulundurma, Adana Titanyum Taş Blokları, Adana Titanyum Terazisi, Adana Titanyum Stoğu, Adana titanyum portalı, Adana Titanyum kullanımı, Adana Titanyum sarfiyatı, Adana Titanyum Otomotiv, Adana Titanyum Plastik Sanayi, Adana Titanyum Cam Sanayi, Adana titanyum Çevre, Adana titanyum Teknolojisi, Adana titanyum Araştırmaları, Adana titanyum özellikleri, Adana titanyum tonaj fiyatları, Adana titanyum kilo fiyatları, Adana Titanyum Limanı, Adana Titanyum Merkezi, Adana Titanyum işleme merkezi, Adana Titanyum Birliği, Sakarya Titanyum, Tekirdağ Titanyum, Bolu Titanyum, Bursa Titanyum, Tekirdağ Titanyum, Siirt Titanyum, Tüm Türkiye titanyum Haritası, Dünya Titanyum Haritası, Adana titanyum malzeme üretimi, titanyum alaşımları, Titanyum geridönüşümü, Titanyum geridönüşüm çalışmaları, titanyum planlama, Ankara titanyum Plan ve Koordinasyon Kurulu, Adana titanyum Civata, Adana Titanyum Somun, Adana Titanyum Boru, Adana titanyum Kaplama, Adana Titanyum Folyo, Adana Titanyum Delikli Sac, Adana Titanyum Tel, Adana Titanyum Saat, Adana Titanyum Levha, Adana Titanyum Rezistans, Adana Titanyum Soba, Adana Titanyum Kalorifer Peteği, Adana Titanyum Ölçü Cihaz, Adana Titanyum Ölçer Aleti, Adana Titanyum Sepet, titanyum pano, Adana Titanyum Cephe Sistemleri, Titanyum Depo, Adana Titanyum Ticaret Sistemi