0 544 623 90 77
mhdurceylan@gmail.com
Pazartesi-Cumartesi
09:00 - 18:00
PARATONER, TOPRAKLAMA ÖLÇÜMÜ VE ELEKTRİK TESİSAT UYGUNLUK RAPORU
Paratonerlerin sağlıklı bir şekilde çalışması amacıyla yetkili firmalar tarafından  paratoner kontrolü yapılması gerekir. Paratoner ölçüm ve bakımı en az yılda 1 kere zorunlu olarak yapılması gereken bir işlemdir.

Paratoner topraklaması, temel topraklaması olan bina için eş potansiyel bara yapılarak tesisata bağlanarak gerçekleştirilir. Eğer topraklama yoksa, yeni bir toprak hattı kurulması gerekecektir.

Test sırasında ölçüm değeri istenilen değerlerde çıkmıyorsa, toprak içindeki çubuklar kontrol edilmeli gerekiyorsa değişmeli veya ek yapılmalıdır. Bu gibi durumlarda çoğunlukla bağlantılarda kusur çıkmaktadır. Sonuç olarak paratoner ölçüm ve bakımı, yapıya takılan ekipmanın verimli biçimde çalışması için gerekli bir işlemdir. Büyük maliyetleri yoktur, ama engelleyeceği riskin çok büyük olabileceği söylenebilir.

Topraklama Ölçümü: elektrikli sistemlerin sağlıklı bir biçimde çalışabilmesi için elektriksel sorunlarda can ve mal güvenliğini sağlaması bakımından elektrik topraklamasının yapılması ve yılda bir kontrol edilmesi gereken bir sistemdir.

Elektrikli cihazlar veya makineler elektrik kaçağı tehlikelerine riskine karşı gövdelerini bakır bir iletken yardımıyla toprağa gömerek topraklama sisteminin bağlanması yöntemine dayanır. Bu şekilde cihaz veya makinede elektrik kaçağı mevcutsa, temas halinde elektrik akımı dokunan kişinin elektrik akımına kapılmasını engelleyerek, direnci daha düşük olan toprak hattının üzerinden geçerek, akım toprağa akar ve böylece çarpılma tehlikesi tamamen engellenmiş olur. Elektrik topraklaması; elektrik ile çalışan makine ve cihazların olası bir elektrik kaçağı riskine karşın hayati bir tedbirdir.
Topraklama Ölçümü Nedir?

Elektrik Tesisi Topraklama Yönetmeliği ve Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği ile İş Ekipmanlarının Kullanımı Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmelik ile İşyeri Bina ve Eklentilerinde Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

Topraklama ölçümü ve elektrik iç tesisat kontrolü kapsamında elektrik topraklamasının yapılması ve yılda bir kontrol edilmesi gereken bir sistemdir.

Bu çalışma yılda bir tekrarlanması tavsiye edilir ve Topraklama tesisatı periyodik olarak en az yılda bir defa, yer değiştirebilen makine ve cihazlar için altı ayda bir defaya mahsus yetkili elektrik mühendisleri tarafından muayene ve ölçümü yapılmalıdır.
Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Elektrik Topraklama Ölçümü, Kontrol, Muayene, Ölçme ve Denetleme Yönetmelik Madde 10-A da açıklandığı gibi topraklama sistemi, montaj sırasında veya işletme sürecinde periyodik olarak düzenli kontrolleri yapılmalıdır.

Yapılması gereken kontroller ve ölçümlerden birkaçını örneklersek;

    Toprak özgül direncinin ölçülmesi,
    Artık akım koruma (RCD) düzeninin kontrolü,
    Elektrik tesisinin yalıtım direncinin ölçülmesi ve denetlenmesi,
    Gözle muayene,
    Koruma iletkenlerinin, ana ve tamamlayıcı potansiyel dengeleme iletkenleri bağlantılarının sürekliliğinin ölçülmesi ve denetlenmesi,
    Çevrim empedansının kontrolü,
    Topraklama direncinin ölçülmesi
    Beslemenin otomatik kesilip kesilmediğinin denetlenmesi

Topraklama Ölçümü Kaç Olmalıdır?

Topraklama yönetmeliği sınır değer formülü ile hesap edilmelidir. Panolar, makinalar, her prizin sigorta veya kaçak akım rölesi değerine bakarak ölçülür. Topraklama direnç değeri uygunluğu ölçülürken veya değerlendirilirken sabit bir değerden bahsetmek hatalı olur. Aşağıdaki varyasyonlara göre hareket etmek gerekir.

Kaçak akım rölesi 30 mA. mevcut ise 50 V./0,03 A=200 ohm sınır değerdir.

Kaçak akım rölesi 300 mA. mevcut ise 50 V./0,3 A=80 ohm sınır değerdir.

Kaçak akım rölesi yok ve ana şalterde troid takılıysa; 1 A. ise 50 V./1A=50 ohm sınır değerdir.

Kaçak akım rölesi yok ve ana şalterde troid yok ise sigorta değerinden ölçüm alınır, örnek B Sınıfı 16 A düşünürsek 50 V./16×5 =0,625 sınır değerdir.

Kaçak akım rölesi yok ve ana şalterde troid yok ise sigorta değerine ölçülür, örnek B Sınıfı 25 A düşünürsek 50 V./5×25 =0,4 ohm sınır değerdir.

Kaçak akım rölesi yok ve ana şalterde troid yok ise sigorta değeri ölçülür, örnek C Sınıfı 25 A düşünürsek 50 V./25×10 =0,2 ohm sınır değerdir.

Kimler Paratoner, Topraklama Ölçümü ve Tesisat uygunluk raporu verebilir?
Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı K Belgesine sahip Elektrik Teknik Öğretmen, Elektrik Mühendisi ve Elektrik-Elektronik Mühendisleri verebilir.

Sakarya Paratoner ölçümü yapan firmalar, Adapazarı Paratoner ölçümü yapan firmalar, Sapanca Paratoner ölçümü yapan firmalar, Kaynarca Paratoner ölçümü yapan firmalar, İzmit Paratoner ölçümü yapan firmalar, Gebze Paratoner ölçümü yapan firmalar, Kartepe Paratoner ölçümü yapan firmalar, Kandıra Paratoner ölçümü yapan firmalar, Karapürçek Paratoner ölçümü yapan firmalar, Akyazı Paratoner ölçümü yapan firmalar, Hendek Paratoner ölçümü yapan firmalar, Karasu Paratoner ölçümü yapan firmalar, Kocaali Paratoner ölçümü yapan firmalar, Geyve Paratoner ölçümü yapan firmalar, Pamukova Paratoner ölçümü yapan firmalar, Taraklı Paratoner ölçümü yapan firmalar, Arifiye Paratoner ölçümü yapan firmalar, Erenler Paratoner ölçümü yapan firmalar, Serdivan Paratoner ölçümü yapan firmalar, Söğütlü Paratoner ölçümü yapan firmalar, Ferizli Paratoner ölçümü yapan firmalar, Düzce Paratoner ölçümü yapan firmalar, Karamürsel Paratoner ölçümü yapan firmalar, Gölcük Paratoner ölçümü yapan firmalar, Başiskele Paratoner ölçümü yapan firmalar, Acısu Paratoner ölçümü yapan firmalar, Maşukiye Paratoner ölçümü yapan firmalar, Düzce Çilimli Paratoner ölçümü yapan firmalar, Bilecik Paratoner ölçümü yapan firmalar, İznik Paratoner ölçümü yapan firmalar, Bursa Yenişehir Paratoner ölçümü yapan firmalar, Bursa İnegöl ölçümü yapan firmalar, Sakarya Topraklama ölçümü, Adapazarı Topraklama ölçümü, Akyazı Topraklama ölçümü, Hendek Topraklama ölçümü, Sapanca Topraklama ölçümü, Maşukiye Topraklama ölçümü, Kartepe Topraklama ölçümü, Geyve Topraklama ölçümü, Pamukova Topraklama ölçümü, Karasu Topraklama ölçümü, Kocaali Topraklama ölçümü, Kocaeli Topraklama ölçümü, Darıca Topraklama ölçümü, Derince Topraklama ölçümü, Kandıra Topraklama ölçümü, Kerpe Topraklama ölçümü, Köseköy Topraklama ölçümü, Bilecik Topraklama ölçümü, Ferizli Topraklama ölçümü, Sakarya topraklama servisi, Sakarya topraklama levhası fiyatı, Sakarya galvaniz topraklama çubuğu fiyatı, Sakarya topraklama ekipmanları, Sakarya topraklama ölçümü isg katip giriş, toprak sürekliliği testi, topraklama ve ortam ölçümleri, Sakarya elektriksel topraklama ölçümleri ve güvenlik,
Paratoner ve Topraklama Ölçümleri için bizi arayabilirsiniz..!  0 544 623 90 77